انواع بالشتک و بهترین نوع بالشتک که برای نگه داشتن ویولن داریم کدام اند؟

بالشتک چیست و چگونه از بالشتک بهتر استفاده کنیم؟

 بالشتک وسیله ای است که شما هر روز بهنگام نواختن ویولن برای راحتتر نگه داشتن ویولن از آن استفاده می کنید بنابراین بسیار مهم است که با آن احساس راحتی کنید.

 

انواع بالشتک
انواع بالشتک
آنواع بالشتک
مدلهای مختلف بالشتک

به طور کلی میتوان 4 نوع بالشتک را دسته بندی کرد:

1-بالشتک هایی با تکیه گاه پد

 در این نوع از بالشتک ها از نظر ارتفاع و زاویه قابل تنظیم هستند اما دارای یک پد از پیش ساخته شده می باشند پایه آنها بیشتر از پلاستیک ساخته شده است و اگر شکل شانه شما با پد مطابقت نداشته باشد دچار مشکل می شوید در صورت هماهنگی با شانه های شما این بالشتک ها می توانند بسیار راحت باشد از آنجایی که هیچ قطعات فلزی در این نوع بالشتک ها وجود ندارد می توانند بسیار نرم باشند معمولاً نوازنده ها از این نوع بالشتک ها استفاده می کنند. که به سرعت و راحتی زیاد روی ویولن سوار می شوند و بیشتر در دسترس هستند همچنین این نوع بالشتک ها قیمت مناسب تری نسبت به بالشتک های حرفه‌ای دارد.

 

بالشتک با پد
بالشتک با پد ثابت

2- بالشتکهایی که دارای تکیه گاه فلزی انعطاف پذیر میباشند.

 در صورتی که میخواهید شانه ی شما  کنترل بیشتری با بالشت داشته باشد از بالشتک فلزی استفاده کنید که قابلیت خم شدن داشته باشد این  بالشتک  را میتوان با دست خم کرد تا شکل مناسب تری باشانه شما داشته باشد.

 

نگه دارنده ویولن فلزی
بالشتک با کفه ی فلزی و قابل تنظیم

3- نوع  سوم بالشتکها تنها تکیه گاه می باشند.

 این نوع بالشتکها تنها برای حمایت است.تنها برای گرفتن ویولون می باشدولی به عدم استراحت شانه منجر می شوند این نوع بالشتک ها مناسب برای کسانی است که دوست ندارند از بالشتک های معمولی استفاده کنند و از  قرار گرفتن مستقیم ویولون روی استخوان ترقوه شان احساس نا رضایتی دارند.

 

بالشتک ثابت

4-بالشتک های دست ساز

 این نوع بالشتک ها را می‌توان با وسایل خانگی مانند اسفنج یا حوله ساخت به بین ویولن و استخوان ترقوه قرار داد برخی از نوازندگان دوست دارند بالشتک آن‌ها از جنس حوله یا اسفنج برای محافظت از برخورد گردنشان با قسمت فلزی ویولون استفاده کنند که می توان این بالشتک ها را با کش یا نخ  و اسفنج مقاوم ساخت .

 

بالشتکهای دست ساز
بالشتکهای دست ساز

چگونه بالشتک را روی ویولن قرار دهیم

صرف نظر از اینکه بالشتک ما چه نام تجاری دارد. تمامی بالشتک ها از یک قسمتی پهن تر و یک قسمت نازک تر ساخته می شوند معمولاً قسمت پهن در بالای شانه و نزدیک به زیر چانه ‏ای  قرار میگیرد.

در هنگام نصب بالشتک باید مراقب باشیم که ویولون خود را رها نکنید .بنابراین به شکلی که در تصویر نشان دادیم مینشینیم ویولون در روی پاهای خود قرار می دهیم.

 در مرحله دوم ویولون را بین پاهای خود نگه می داریم به طوریکه ویولون پشت به سمت ما به سیم های ویولن به سمت رو به روی ما قرار بگیرد در این صورت ویولون را با پاهای خود محکم نگه میداریم

 در مرحله سوم بالشتک را بر روی ویولن نصب میکنیم به این نکته توجه میکنیم که قسمت پهن طرح بالشتک به زیر چانه ای نزدیک تر باشد.

 

در مرحله  چهارم قسمت باریکه بالشتک را به طرف دیگر  کاسه ساز نصب میکنیم. 

اگر در حالت ایستاده باشیم می توانید مانند شکل زیر ویولن را در آغوش گرفته ابتدا قسمت پهن  بالشتک را با دست راست در جای خود محکم گرفته و با دست چپ خود قسمته باریکه بالشتک را در جای صحیح نصب کنیم در این صورت از ویولن خود محافظت کرده ایم و بالشتک را به صورت ایمن روی ساز قراربدهیم

 

نصب بالشتک
نصب بالشتک
نصب بالشتک

اگر در حالت ایستاده باشیم

می توانید مانند شکل زیر ویولن را در آغوش گرفته ابتدا قسمت پهن  بالشتک را با دست راست در جای خود محکم گرفته و با دست چپ خود قسمته باریکه بالشتک را در جای صحیح نصب کنیم در این صورت از ویولن خود محافظت کرده ایم و بالشتک را به صورت ایمن روی ساز قراربدهیم

 

نصب بالشتک
نصب بالشتک در حالت ایستاده
جای بالشتک
جای قرار گیری بالشتک در کیس چهارگوش
جای قرار گیری ویولن در کیس
جای قرار گیری ویولن در کیس

جای قرار گرفتن بالش در کیس ساز

اگر از کیس های حرفه ای استفاده می کنیم قطعاً جای بالشتک در درون کیس وجود دارد اما اگر از کیس های کوچکتری استفاده میکنیم بالشتک باید بدین شکل در درون کیس قرار بگیرد تا فشاری بساز و سیمهای آن وارد نشود 

اما نکته پایانی

 بالشت می تواند نواختن ویولن را راحتتر کند و به ما اجازه می‌دهد تا نگران سرخوردن ویولون خود از روی شانه ها نباشیم و شانه ها در حین ساز زدن استراحت کند.درست است که بالشتک عمل گرفتن ویولن را راحت تر می کند اما بسیاری از نوازندگان حرفهای همچنان ویولون را بدون بالشتک مینوازند نکته ای که در اینجا مهم است این است که  تفاوتی بین نوازندگان حرفه ای بالشتک و بدون بالشتک وجود ندارد و قرار نیست کسی که از بالشتک استفاده نمی کند در نواختن ویولون مهارت بیشتری داشته باشد.