فهرست مطالب

تمامی نت های روی ویولن و گریف (تخنه ی انگشت گذاری) را می شناسید؟؟

 

نت های روی ویولن  چه نام دارند و چند پوزیسیون (موقعیت های انگشت اول )مختلف وجود دارد؟؟؟  

چگونه باید تغییر پوزیسیون های زیبا و مطمئن و بدون لغزش داشته باشیم ؟این یکی از مواردی است که نوازندگان خوب را از نوازندگان استاد جدا می کند شما نمیتونید انگشت خود را برداریدبه سمت بالا حرکت دهید و فرود بیارید و توقع داشته باشید در نقطه درست قرار گیرد 

در این پست می خوام نحوه درسته اجرای پوزیسیون های مختلف را به شما یاد می دهم 

در زیر فایل را برای شما تهیه کردم که پوزیسیون های مختلف را به شما نشان داده و اسم نت های روی ویولن و جای قرار گرفتن انگشتان را برای شما مشخص کرده

برای دانلود جدول پوزسیون ها و اسم نتها در پوزسیون های مختلف کلیک کنید.

یکی ازفیلمها آموزشی مربوط به تکنیک ورود به پوزسیون (شیفتینگ)را برای شما قرار داده ایم .این فیلم ها توسط اساتید مجرب ویولن به فارسی ترجمه شده است.

شما عزیزان برای تهیه ی آموزش های بی نظیر  ویولن که در دو سطح مقدماتی و حرفه ای آماده شده است میتوانید از همین سایت و لینک زیر اقدام فرمایید.

این آموزشها توسط مشهورترین استادان و آموزگاران ویولن ضبط شده است و در سطح جهانی میباشد.

نحوه ی اجرای صحیح ورود به پوزسیون های مختلف در ویولن

(شیفتینگ)

شاید اولین سوالی که برای شما پیش می‌آید این باشد که پوزیسیون چیست؟

 

پوزسیون به جای قرار گرفتن دست چپ و انگشت اول و شصت دست روی تخته انگشت گذاری یا همون گریف ساز هست.هرچقدر به پوزیسیون های بالاتر می رویم انگشتر اول ما از شیطونک ساز( جایی که سیم هاروی آن قرار گرفته اند و توسط گوشی های ساز نگه داشته میشوند) دورتر می شود. 

 

به طور کلی بر روی ویولن ۸ پوزیسیون مختلف را اجرا میکنیم

هر نوازنده ویولن از پوزیسیون اول برای شروع یادگیری ویولن استفاده می کند معمولاً نوازنده های مبتدی و متوسط بین پوزیسیون های اول و سوم نوازندگی می کنند ولی متوجه می‌شوید که نوازندگان حرفه ای پوزیسیون های چهارم تا هشتم را به راحتی می نوازند.

اسم نتها در دو پوزسیون اول و دوم بر روی خطوط حامل برای هر چهار سیم

آیا میشه بدون یادگیری پوزیسیون های مختلف و فقط با یادگیری پوزیسیون اول نوازندگی کرد؟

 

در پاسخ باید بگویم بله برای شروع تنها موقعیتی که باید بر روی ویولن یاد بگیریم همان پوزیسیون اول است نت ها و قطعه ها و آهنگ های مختلفی وجود دارند که می توان به راحتی فقط در پوزیسیون اول اجرا شود.

 

اما چه لزومی به یادگیری پوزیسیون های دیگر است؟

 

بعضی از قطعات را نمی توان تنها در بازی  پوزسیون اول اجرا کرد نیازمند این هستیم که وارد پوزیسیون های بالاتر شویم مثلاً مثل قطعه سکرت گاردن .

معمولاً قطعاتی که بیش از حد صدای آنها بالا هستند را نمی‌توان در پوزیسیون اول اجرا کرد.

 

اما از طرفی اجرای یک نوت در پوزیسیون های مختلف باعث می شود که شیوش صدا یا لحن آن تغییر کند و این میتونه با ثابت ماندن فرکانس نوت یا همون زیر و بمی نوت لحن و جنس متفاوتی را به ما تحویل دهد. و این باعث می‌شود صدای غنی تری را به ما بدهد.

اما در شرایط دیگر ممکن است اجرای قطعه در پوزیسیون اول یا انگشت گذاری آن با دشواری همراه باشد. در این صورت می توان در پوزیسیون های بالاتر اقدام به نواختن آن آهنگ کرد.

آیا نواختن ویولن در  پوزیسیون های بالاتر سخت تر است؟؟؟

بله نواختن در پوزیسیون های بالاتر سخت تر می باشد اما به محض شروع تمرین و نواختن در پوزیسیون های بالاتر متوجه می شویم که آنچنان هم دشوار نیست.و این بستگی به میزان صبر و تمرین مداوم ما دارد.

در زیر راهنمای کامل از نت ها و اجرای درست آن ها در پوزیسیون های مختلف را به شما یاد میدهم.

اسم نتها و حروف استاندارد جهانی آنها

B A G F E D C
سی لا سل فا می ر دو

 

اولین پوزسیون در ویولن

موقعیت اول موقعیت اصلی دست چپ ویولن نوازی است. این موقعیتی است که برای اولین بار هنگام یادگیری نواختن ویولن آموزش داده می شود

جای قرار گرفتن انگشت اول تعیین کننده پوزیسیون شما می باشد

 بر اساس کلیدی که در قطعه دارید فرم انگشت گذاری شما ما تعیین می شود 

پوزیسیون اول بر روی سیم لا A ترتیب انگشتان شما ما به شکل زیر می باشد 

انگشت اول نوت  B یا نت سی

انگشت دوم نوت C یا #C دودیز

انگشت سوم نت D ر یا #D  ردیز

انگشت چهارم نت می  E

در تصویرروبرو اسم و جایگاه نت ها در پوزیسیون اول مشاهده می کنید.

نتهای روی ویولن
پوزسیون دوم

پوزیسیون دوم در ویولن

شاید کمی پوزسیون دوم سخت به نظر بیاد و معمولاً نوازندگان پوزیسیون دوم را با دشواری بیشتر اجرا میکنند اکثر معلم های ویولن هم بعد از یاد دادن پوزیسیون اول به سراغ آموزش پوزیسیون سوم می روند.

چرا بعد از یادگیری پوزیسیون اول به سراغ پوزیسیون دوم میرویم؟

  •  اولین دلیلی که دارد این است که اجرایی پوزیسیون سوم به مراتب راحت تر از پوزسیون دوم است.این دلیل که جایگاه انگشتان شبیه به قرار گرفتن انگشتان در پوزیسیون اول است.

  • دومین دلیل این است که پوزیسیون دوم به اندازه پوزیسیون اول و سوم حیاتی نیست 

اما برای اجرای پوزیسیون دوم تنها کاری که باید انجام بدیم انگشت اول را نیم پرده به پایین تر حرکت دهید در این صورت ترتیب انگشتان بر روی سیم سل ویولن به این قرار می باشد.

انگشت اول A ، انگشت دوم ، B ، انگشت سوم C ، انگشت چهارم D

انگشت اول روی سیمهای D و G و A و E  به ترتیب لا فا دو و سل می باشد.

از آنجایی که تمرینات نوازنده ویولن بیشتر بر روی پوزیسیون اول و سوم می باشد اجرای پوزیسیون دوم برای آنها سخت تر است.

نوت روبرو برای تمرین در پوزیسیون دوم نوشته شده است.

تمرین پوزسیون دوم

اما پوزیسیون سوم که برای نوازنده ها بسیار جذاب است. 

از قرار گرفتن انگشت اول به جای انگشت سوم در پوزیسیون اول، پوزیسیون سوم شکل می گیرد. 

معمولاً نت هایی که در پوزیسیون سوم میگیریم همان نت هایی هستند که در سیم بالاتر وجود دارد اما جنس و لحن آنها فرق می کند مثلاً بر روی سیم لا در پوزیسیون سوم نتهای می فا و سل را داریم که همین نت ها را بر روی سیم می هم داریم اما لحن آنها با هم متفاوت است در حالی که فرکانس آنها یکی است در شکل زیر اجرای دو صدا با فرکانس برابر و لحن مختلف را برای تمرین به شما  نشون میدم. 

 

سه روش برای تست درست بودن انگشتان در پوزسیون سوم
پوزسیون سوم

اجرا در پوزیسیون چهارم

پوزیسیون چهارم همانند پوزیسیون دوم اجرای آن کمی سخت تر است است به همین دلیل معمولاً تمرینات زیادی برای اجرای صحیح این پوزسیون انجام نمی شود در عین حال بسیاری از قطعات زیبا در این خصوص پوزسیون با لحنی زیبا قابل نواختن است. 

جایگاه انگشتان و اسم نت ها در پوزیسیون چهارم را در عکس زیر می بینید.

پوزسیون چهارم

برای تمرین پوزیسیون چهارم میتونید از اتود شماره 2 کتاب کروتزر استفاده کنید.

تمرین پوزسیون دوم

اجرای پوزیسیون پنجم

اجرای پوزیسیون پنجم به مراتب سخت‌تر از پوزیسیون چهارم است وقتی که انگشت اول را به موقعیت پوزیسیون پنجم حرکت می دهیم به ناچار شصت  دست راست ما تغییر وضعیت می دهد. و باید به زیر ساز میرود 

برای چک کردن صحت قرار گرفتن انگشتان بر روی پوزسیون پنجم انگشت اول دوم و سوم را در این پوزیسیون بر روی سیم لا A قرار می دهیم. در پوزیسیون پنجم روی سیم لا نت لا زیر انگشت سوم قرار میگیرد.ابتدا نوت لا را به صدا در می آوریم و بعد فشار را از روی انگشت سوم برمیداریم و انگشت را بدون فشار روی سیم میگذاریم توجه داشته باشید که هیچ انگشت دیگری روی سیم نباید باشد و فقط انگشت سوم بدون فشار روی سیم قرار گرفته باشد اگر در اینجا انگشت را درست گرفته باشیم صدای هارمونیک نت A باید شنیده شود.

این نکته حائز اهمیت است که بدانید در پوزیسیون اول بر روی سیم می چهار نت را از انگشت اول تا چهارم به ترتیبم میگیریم که نتها از فا شروع به سل لا سی و دوختم میشوند. این نت ها دقیقاً همان نت هایی است که در پوزیسیون پنجم میگیریم.