آرشه رکوشی
_

یادگیری و آموزش آرشه ریکوشی در ویولن(رکوشی، ریکوشه)

یادگیری و آموزش تکنیک آرشه ریکوشی در 4 مرحله به صورت حرفه ای 

در این آموزش روش درست یادگیری و آموزش آرشه ریکوشی در ویولن را در 4 مرحله برای شما علاقه مندان به ساز ویولن توضیح میدهم.

این توضیحات بر اساس یکی از فیلمهای بخش آموزش آرشه ریکوشی ( ricochet )، که در بسته سطح پیشرفته آموزش تکنیک های ویولن موجود است نوشته شده.

طریقه نت نویسی برای اجرای آرشه ریکوشی

نت نگاری آرشه رکوشی

4تمرین برای اجرای آرشه ریکوشی

دوستان عزیزم توجه داشته باشید که در هر مرحله تا توانایی اجرای صحیح و درست را کسب نکرده اید و تمرین ملکه ذهن شما نشده سراغ مرحله ی بعدی نرید.این مراحل زنجیر وار به هم متصل می باشند.

در مرحله اول مطابق فیلم آموزشی باید مچ دست را به حرکتی کوتاه و سریع به سمت پایین بیاوریم توجه داشته باشید این حرکت باید با آرشه چپ شروع می شود و باید بسیار ظریف انجام شود .مانند ابتدای فیلم زیر :

همان طور که در فیلم آموزش میبینید حدودا جایی نزدیک به وسط آرشه و نزدیک  به نقطه تعادل آرشه مچ دست به یکباره به سمت پایین می آید و این عمل موجب برخورد آرشه به سیم و برگرداندن آرشه به سمت بالا میباشد.در این تمرین ابتدا با انگشت شصت که باید بسیار نرم  و بدونه فشار گرفته می شود با انگشت وسطی تمرین شود.انگشت اشاره باید حداقل فشار را بیاورد تا موجب توقف چرخه ی برخورد آرشه با سیم و برگشت آن نشود!

در این مرحله از تمرین. در عین حالی که از نرم بودن انگشت شصت و اشاره اطمینان داریم تعداد برخوردهایی که آرشه پس از حرکت مچ بر روی سیم ایجاد میکند را شمرده و کنترل میکنیم تا 8 عدد بیشتر نشود.و این چرخه را پشت سرهم به عنوان یه تمرین، هر روز به مدت چند دقیقه انجام میدهیم تا آرشه با نرمی هرچه تمامتر و به صورت شفاف و شمرده برخورد را به سیم انجام دهد.دقیقا مانند فیلم آموزشی زیر:

در این مرحله باید پس از حرکت مچ که موجب برخورد آرشه با سیم میشود ، باید انگشت اول را آزاد کنیم .یعنی از روی سیم برداریم تا برخور آرشه به سیم بدونه هیچگونه سد یا فشاری انجام شود.مانند .اما در ادامه کار در برخورد چهارم آرشه بر روی سیم جهت آرشه رو تغییر داده و انگشت اشاره را دقیقا لحظه ی تعویض آرشه از روی چوب آرشه بر میداریم.

بسیار تمرین این مرحله اهمیت دارد برای شروع و استارت آرشه ریکوشه.بنابراین در اجرای صحیح این قسمت بسیار تلاش کنید ودر ضمن در حین اجرای حرکت از سفت شدن ساعد بازو و شانه به شدت بپرهیزید .چون تاثیر بسیار بدی در اجرای تکنیک ریکوشه میگزارد.

در مرحله ی آخر باید تمرین مرحله سوم را بر روی سیم سل انجام دهیم.که به دلیل جابجایی بازو و بالا تر آمدن مچ کمی شرایط را برای اجرای تمرین سختتر میکند.پس از تسلط بر روی اجرای این تمرین بر روی سیم باید با حرکت لگاتو و با جابجایی بازو به موازات چوب آرشه ، آرشه را از سیم سل تا سیم می  بیاوریم و این تمرین بعدی شما می باشد!

تمامی سیم ها یکدست و به یک میزان صدا باید بدهند یعنی در گذر آرشه از روی هر سیم صدایی برابر نسبت به سیم قبل خود داشته باشد.

اما در پایان کار اجرای همزمان تمرین مرحله سوم بر روی سیم سل میباشد و حرکت بازو به سمت سیم می.باید توجه داشت که هر برخورد آرشه بر روی یک سیم باشد و در برگشت هم چهار سیم باید با برخورد آرشه صدا داشته باشند.

در این میان توجه داشته باشید که سیم سل و سیم می هر کدام دوبار آرشه به آنها برخورد میکنم  و این برخورد باید صدایی شفاف و جدا از هم به صورت مرواریدی بدهد تا ریکوشه بسیار تمیز و شفافی اجرا کنید.

لطفا از بخش تکنیکهای آرشه به روش اجرای صحیح دیگر تکنیک های آرشه توجه کنید.

در ایجا یکی از فایلهای آموزش مربوط به قسمت ریکوشه در بسته ی پیشرفته آموزش حرفه ای ویولن را برای درک بهتر ساتیه قرار میدهیم.

kurtsassmannshaus

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید