تاریخچه ای مختصر از ویولن

ویولن از کجا آمد و ساخته ی دست چه کسانی بود؟!

نقاشی فراری و نشان دادن ویولن ها
نقاشی هایی که ویولن را به تماشا گذاشتند
مدونای درختان پرتقال
گاودنزیو فراری

برای اولین بار ویولن ویولا و ویولن سل در اوایل قرن ۱۶در ایتالیا ساخته شد.اولین نشانه از این ساز در نقاشیهای فراری. از 1530 است. هرچند سازهای فراری در ابتدا ۳ رشته سیم داشتند. 

ویلن ها به احتمال زیاد از تعدادی دیگر از سازهای زهی در قرن ۱۵ و ۱۶ از جمله ویوليه ربک و لیرا دا براسینو توسعه یافتند.

تاریخچه سازهای زهی در اروپا به قرن ۹ و دوره بیزانس برمی گردد.

از زمان اختراع ویولن این ساز تغییرات زیادی را به خود دیده است. برخی میگویند.که ویولن از خاورمیانه به اروپا معرفی شده است.اولین سازهای کماندار بنام روان آسترآن.و عمرتی هستند که در هند یافت می شود.و از استوانه توخالی از چوب ساخته شده اند.آنها را.به شکل ویولن سل می نواختند. همچنین در چین سازکمان دار دیگری بنام ارهو بود. 

جغرافی دان ایرانی بنام ابن خرداد در قرن ۹ میلادی اولین کسی بود.که سازه لیر ساخته شده در دوره بیزانس را به عنوان ابزاری معادل رباب در امپراطوری های اسلامی آن زمان استناد کرد.هر ۲ ساز به طور گسترده ای در سراسر اروپا پخش شدند که سازهای مختلف ساخته شده اروپایی را از روی آنها ساخته اند.در طول دوره ی رنسانس انداز ها و پهنه و صوتی مختلف مانند.سوپرانو.تنور و باس و نسخه کوچک ترین سازکه در ایتالیا بود بنام ریبیک چینو که  در فرانسه به نام ربچته ساخته میشود.

در طول قرنهای بعد.در اروپا سازهایی ساخته شده بود نسبتا مربع شکل که بر روی بازوها نگهداری میشد و به اصطلاح ایتالیایی لیرا دا براسیو به معنی (ویولن برای بازو) شناخته میشد.ساز دیگری بود که توسط زانوها نگه داشته میشد که به اصطلاح ایتالیایی لیرا دا گامبا یا (ویولن برای پا) نامیده میشد.

اولین تصویر واضحی از یک ساز شبیه ویولن.در نقاشیهای گادنزیو فراری در سال ۱۵۳۰ نقاشی شده است که کودکی دیده میشود در حال نواختن این ساز که به وضوح مشخصه های ویلن ها را دارد. 

چند سال بعد بر روی نقاشیهای کلیسای مدونا دیمراکلی در شهر سارونو از خانواده ویولن را مینوازند.این سه ساز.شامل ویلن ویلا و ویولن سل می باشد. سازهای به تصویر کشیده شده این نقاشی.دارای صفحات جلو و پشت قوس دار هستند.رشته هایی از میخ جعبه ها را به هم متصل کرده است و سوراخ اف (F) دارند.این ویلن ها فرت ندارند و دارای ۳ رشته سیم هستند.

دقیقا مشخص نیست که اولین ویولن ها را چه کسی ساخته است! اما شواهد خوبی وجود دارد که از شمال ایتالیا و در نزدیکی میلان سرچشمه میگیرد. نه تنها نقاشی های فراری در آن منطقه بلکه شهر هایی مانند برسیا و کرمونا نیز هستند که شهرت زیادی در ساخت ساز و صنعت گری سازهای زه داشتند.

ویولن به سرعت زیاد محبوب شد. هم در میان نوازندگان خیابانی هم در میان نوازندگان درباری پادشاه چارلز نهم پادشاه فرانسه طیف گسترده ای از سازهای زهی را در نیمه قرن ۱۶ سفارش داده بود.

قدیمی ترین ویولن بازمانده.و تایید شده.در تاریخ ۱۵۶۴.متعلق. به چارلز نهم.به ساخت.آندره آماتی در سال در کرمونا هست.

ویولن دارای ۷۰ قسمت می باشد.که اگر صفحه بالا و پایین هر کدام از ۲ تکه چوب ساخته شده باشند ۷۲ قسمت دارد.معروف ترین سازندگان ویولن در بین اوایل قرن ۱۶ تا قرن ۱۸ عبارتند از:

  • خانواده میشل از سازندگان ویولن ایتالیایی،Zanetto Micheli1490 – 1560،Pellegrino Micheli1520 – 1607، جیووانی میشل 1562 – 1616، فرانچسکو میشلی 1579 – 1615، و برادر در قانون Battista Doneda 1529 – 1610
  • Bertolotti da Salò (Gasparo da Salò) family of Italian violin and double bass players and makers: Francesco 1513 – 1563 and Agostino 1510 – 1584 Bertolotti, Gasparo Bertolotti 1540 – 1609 called Gasparo da Salò
  • جیووانی پائولو ماگنی۱۵۸۰ – ۱۶۳۰ مردمک گاسپارو دا سالو
  • جیووانی باتیستا راجری۱۶۴۲-۱۷۱۰
  • خانواده آماتی از سازندگان ویولن ایتالیایی،آندره آماتی(۱۵۰۰–۱۵۷۷)، آنتونیو آماتی(۱۵۴۰–۱۶۰۷)، هیرونیموس آماتی یکم (۱۶۳۰–۱۵۶۱)، نیکولو آماتی (۱۵۹۶–۱۶۸۴)، هیرونیموس آماتی دوم (۱۶۴۹–۱۷۴۰)
  • خانواده گوارنری از سازندگان ویولن ایتالیایی،آندره گوارنری(۱۶۲۶–۱۶۹۸)، پیترو از مانتوا(۱۶۵۵–۱۷۲۰)، جوزپه جیووانی باتیستا گوارنری(جوزف فیلی Andreae) (1666–1739),Pietro Guarneri(of Venice) (1695–1762), andGiuseppe Guarneri(del Gesu) (1698–1744)
  • آنتونیو استرادیواری (۱۶۴۴–۱۷۳۷) ازکرمونا، ایتالیا.
  • خانواده روجریاز ویولن سازان کرمونا ایتالیا. فرانچسکو روجری (۱۶۲۸-۱۶۹۸)، و وینچنزو روجری(۱۷۱۹-۱۶۶۳).
  • Carlo Bergonzi (luthier) (1683-1747) of Cremona, Italy.
  • جیکوب استینر (۱۶۱۷–۱۶۸۳) ازابثامدر تایرل

اختراعات جدیدی.در این دوره از روی ویولن شده است.سازی تقریبا شبیه به ویولن برای تقویت مکانیک صدا از یک گراموفون بدون برق برای افزایش حجم صدا استفاده شده است.

که در زیر عکس آن را قراردادی که این ویلون ها ویولن تواستروه میگوینددر اواخر قرن ۱۹و اوایل قرن ۲۰ استفاده مشید و از این ویلن ها بویژه در استودیو مورد استفاده قرار می گرفت. 

ویولنی که روش جالبی برای تقویت صدا دارد
 

و اما ویولن الکتریک که اختراع آن تماما قرن بیستم را در بر می گیرد.

بیابان های صوتی الکتریکی دارای بدنه توخالی با سوراخ صدا هستند و ممکن است با تقویت یا بدون تقویت صدا پخش شود.سیم های الکتریکی صدای بسیار کمی را تولید میکند که نیاز به استفاده از یک تقویت صدای الکترونیکی هست.

ویلن های.الکتریکی ممکن است چهار رشته سیم یا هفت رشته سیم داشته باشد. عکس زیر ویولن الکتریکی با پنج سیم را نشان میدهد.

این ویولن که توسط جان جردن در اوایل قرن ۲۱ساخته شده است.سیم های آن به ترتیب.می لا ر سل دو می باشد. 

ویولن برقی جان جردن
ویولن الکتریک ساخته ی جان جردن
ویلن با تقویت کننده ی صدای خاص
ویولنی که از روش خاص صدای آن توسط بلندگوی گرامافون تقویت میشده

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید